Anasayfa » Haberler


Haritacılık Müzesi Resim Koleksiyonu Kitabı Yayımlanmıştır.

   

     Ülkemizde 1818 yılından itibaren okullarda verilmeye başlayan haritacılık eğitimi; bu eğitimi alan eli çizime yatkın, doğayı ve çevresini gözlemleyen personelin; topografya, harita tersimi, gölge, tarama, jeodezi ve yol güzergâhı tayin dersleri gibi dersleri almasıyla gelişmiştir. Haritayı bir sanat eseri gibi işleyen haritacılar bu maharetlerini eğitimlerinde kendilerine hocalık yapan dönemin ünlü ressamlarından almışlardır. Bu durum; kendisi görsel bir sanat ürünü olan harita ile görsel sanatların en önemlilerinden olan resim arasındaki yakın ilişkiyi göstermektedir.

     Nitekim ülkemiz haritacıları yaptıkları haritaların yanında, harita yapmaktaki el becerilerini resim sanatına da yansıtmışlar, ülkenin dört bir tarafından gözlemlediklerini resmederek Harita Genel Komutanlığı Resim Koleksiyonu’nun ilk nüvelerini oluşturmuşlardır. 1895 yılından sonra kurumsallaşan Harita Genel Komutanlığı, o dönmeden günümüze kadar ünü ülke sınırlarını aşmış, Türk resim sanatı içerisinde isim edinmiş birçok haritacı ressam yetiştirmiştir.

     Bugün Harita Genel Komutanlığı Resim Koleksiyonu; haritacı ressamların eserlerinin yanında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmış değişik rütbelerdeki asker ressamların, Türk resim sanatının usta isimlerinin eserleri ile Cumhuriyetin resim sanatının gelişmesindeki önemli projelerinden olan 1938-1943 yılları arasında yapılmış Yurt Gezileri Projesine ait 22 eseri de bünyesinde barındırmaktadır.

     Harita Genel Komutanlığı Resim Koleksiyonu Kitabı, Yayınlar ve Bildiriler / Sunumlar sayfasında yayımlanmıştır. Ulaşmak için tıklayınız.


Tarih: 27/12/2017