Anasayfa » Haberler »Türkiye ile Makedonya arasında Haritacılık Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.


Türkiye ile Makedonya arasında Haritacılık Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.

 

Makedonya Cumhuriyeti Tapu ve Kadastro Ajansı (Agency for Real Estate Cadastre-AREC) temsilcilerinden oluşan dört kişilik bir heyet, 29-30 Mart 2017 tarihlerinde MSB Harita Genel Komutanlığında incelemelerde bulunmak ve haritacılık alanında ikili işbirliğine zemin teşkil edecek olan Mutabakat Muhtırasını imzalamak üzere Ankara’ya gelmiştir.

Makedonya Heyeti AREC Genel Müdürü Slavce TRPESKI, Ulusal ve Uluslararası Faaliyetlerin Koordinasyonu ile Stratejik Planlama Sürecinden Sorumlu Danışman Lidija KRSTEVSKA, Jeodezi Danışmanı Sasho DIMESKI ve Tedarik Uzmanı/Tercüman Ervin SALIH’ten oluşmaktadır.

Makedonya ile haritacılık alanındaki temaslar 1999 yılında başlamıştır. MSB Harita Genel Komutanlığı ile AREC arasında üç yıldan beri devam eden görüşmeler neticesinde iki ülke arasında haritacılık alanında işbirliği yapılması maksadıyla bir Mutabakat Muhtırası metni hazırlanmıştır. Söz konusu Mutabakat Muhtırası, coğrafi bilgi mübadelesi, eğitim, uzmanlık bilgilerinin aktarımı, uluslararası ortak işbirliği programlarının geliştirilmesi ve teknik işbirliği hususlarını kapsamaktadır. Teknik uzman ziyaretleri, harita üretimi hususunda danışmanlık hizmetleri, kurs ve görev başı eğitimleri, müştereken sempozyum ve çalıştayların düzenlenmesi gibi faaliyetler de yapılması öngörülen işbirliği faaliyetleri arasındadır.

Harita Genel Komutanı Mühendis Albay Osman ALP ile Makedonya Cumhuriyeti Tapu ve Kadastro Ajansı Genel Müdürü Slavce TRPESKI tarafından imzalanan bu Mutabakat Muhtırası, tarihi bağları güçlü olan her iki ülke arasında haritacılık alanında mevcut ilişkilerin geliştirilmesine bir katkı sağlayacaktır.


Tarih: 30/03/2017